ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :

کارشناسان سازمان زمین شناسی و سازمان فضایی در رویکرد ژئوانفورماتیک و ژئومتیکس همزمان با گردهمایی به ارائه توانمندی ها و امکانات کاربردی پرداخته و اطلاعات لازم را در اختیار پژوهشگران خواهند گذاشت. شما میتوانید با مراجعه مستقیم به کارشناسان هر بخش، ضمن آشنایی با نحوه استفاده از اطلاعات و قابلیت ها، سوالات خود را نیز مطرح نمایید.


سامانه فراگیر مدیریت اطلاعات مکانی سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور

Geospatial Data Management System

(GDMS)

GDMS چیست ؟

سامانه فراگیر مدیریت اطلاعات مکانی (GDMS) در برگیرنده داده های زمین مرجع با مشخصات فنی استاندارد بوده که با هدف فراهم نمودن دسترسی سریع مدیران، کارشناسان و کاربران علوم زمین به این اطلاعات، تهیه و تدوین گردیده است .

GDMS   سامانه ای مبتنی بر  Microsoft Windows Platformبوده که توانایی رویت ، دریافت و پردازش داده ها را دارا می باشد .

 سامانه اطلاعات مکانی تحت وب سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور

(WebGIS)

WebGIS چیست؟

سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) مجموعه سازمان یافته ای از سخت افزارها،  نرم افزارها ، داده های مکانی، روشها و کاربران می باشد که برای نمایش، اخذ، ذخیره سازی، به روز رسانی، تغییرات، تجزیه وتحلیل انواع داده های مکانی طراحی شده است.

سامانه اطلاعات مکانی تحت وب (WebGIS) وب سایتی است که کاربران میتوانند با مراجعه به آن و با استفاده از ابزارها و امکانات نرم افزارهای جی آی اسی که در آن تعبیه شده است به داده های مکان محور دسترسی داشته باشند.

اهداف WebGIS

هدف اصلی از تولید این سامانه، مدیریت و تولید صفحات وب با قابلیت نمایش اطلاعات مکانی بصورت نقشه های پویا بر روی محیط اینترنت و یا اینترانت جهت مدیریت پروژه های علوم زمین (زمین شناسی، اکتشافی و ...)، ‌اطلاع رسانی به عموم کاربران و همچنین ابتیاع با در نظر گرفتن کاهش مراجعات حضوری در راستای اجرایی نمودن دولت الکترونیک می باشد.
پرتال مکانی سازمان فضایی

از مهمترین قابلیتهای ماهواره های سنجش از دوری امکان پایش مستمر سطح زمین به منظور تشخیص و بررسی تغییرات حادث شده در زمین می باشد. این قابلیت به علت تکرار تصویر برداری از سطح زمین توسط ماهواره های سنجش از دور منحصر به فرد بوده و از این نظر هیچ منبع اطلاعاتی دیگری قابلیت رقابت با تصاویر سنجش از دور را ندارد، ولی باید توجه داشت که اخذ مستمر تصاویر فقط بخشی از موضوع است و در صورتی می توان از این قابلیت استفاده کرد که داده های ماهواره ای بعد از اخذ به سرعت به اطلاعات مفید تبدیل شده و این اطلاعات به دست تصمیم گیران (Decision Makers) برسد بعنوان مثال وقوع و گستردگی سیل یا آتش سوزی باید به سرعت تشخیص داده شود تا تصمیمات سریع و دقیق در سطح مدیریت اتخاذ نماید. ایجاد یک سیستم جامع پایش و هشدار با استفاده از این تصاویر را می توان در حقیقت مکمل ایستگاه اخذ (Receiving Station) داده های سنجش از دوری دانست .

با توجه به مزایای فناوری فضایی در مدیریت بحران و با توجه به وقوع انواع مختلفی از بلایای طبیعی در ایران و منطقه ، سازمان فضایی ایران نیز فعالیتهای گسترده ای در این خصوص از بدو تاسیس داشته است. در این رابطه می توانم به پروژه ژئوپرتال (GeoPortal) داده های فضایی سازمان فضایی اشاره کنم که در قالب آن سرویسهای آرشیو (Archive) و جستجو Search و دانلود تصاویر ماهواره ای با سطوح تصحیحات (Correction Level) مختلف به کاربران ارائه می گردد. ارائه محصولات با ارزش افزوده (Value Added Products) از تصاویر ماهواره ای نیز از جمله محصولاتی است که بصورت مستمر تولید و از طریق این ژئوپرتال قابل دسترس است. زیرسیستم پایش و هشدار از دیگر سرویسهای ژئوپرتال سازمان است که در حال حاضر بر مبنای تصاویر ماهواره ای که بصورت روزانه در ایستگاه های اخذ (Receiving Station) تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی ایران دریافت می شود به ارائه محصولات مختلف می پردازد.

با توجه به حجم بالای روزانه دریافت تصاویر ماهواره ای و لزوم سازماندهی و آرشیو آنها بصورت سیستماتیک ، زمان بر بودن پیش پردازش این تصاویر، بهمراه لزوم استفاده از تصاویر فوق به منظور پایش مداوم عرصه های محیط طبیعی و محیط زیست ، فراهم نمودن تجمیع داده ها و امکان دستیابی به آنها بعنوان داده هایی با قابلیت سری زمانی ، لزوم بکارگیری از استانداردهای به اشتراک گذاری داده توسط سازمان فضایی ایران و دسترسی کاربران به کلیه داده های آرشیو بر مبنای پروتکل های از پیش تعریف شده ، توجه به برنامه های سازمان در حوزه پرتاب ماهواره های سنجش از دور، همچنین  لزوم ایجاد یک بستر مناسب برای آرشیو و ایجاد کاتالوگ تصاویر این ماهواره ها ، ضرورت فراهم نمودن  یک بستر سخت افزاری و نرم افزاری مناسب برای ایجاد و ارایه سرویسهای متنوع به جامعه کاربران برای سازمان  را بعنوان یک ضرورت می توان در نظر گرفت.

اهداف پروژه ایجاد و ساماندهی آرشیو داده های فضایی سازمان فضایی ایران

  مکانیزه کردن فرآیند ذخیره سازی تصاویر ماهواره ای
•          انجام عملیات های پیش پردازش و پردازش بر روی تصاویر ماهواره ای موجود و اخذ شده
•          تولید فراداده (متادیتا) استاندارد به منظور ایجاد محصولات با ارزش افزوده
•          پایش و هشدار رویدادهای طبیعی (سیل، آتشسوزی) با استفاده از الگوریتم های مناسب و منطبق با استانداردهای جهانی
•          امکان جستجوی تصاویر خام و یا پردازش شده بر مبنای اطلاعات توصیفی یا مکانی از طریق ژئوپرتال
•          امکان نمایش، گزارشگیری، تحلیل، دریافت یا انتقال اطلاعات با استفاده از رابط های مناسب و درگاه های تحت وب
•          فرهنگ سازی و آموزش استفاده و به اشتراک گذاری تصاویر ماهواره ای
•          پیاده سازی و راه اندازی سامانه آموزش الکترونیک
•         رعایت مسائل امنیتی و حفظ دارائی های سازمان فضایی ایران
 
 

ویژگیهای فنی سیستم :

•          وجود یک مرکز داده به عنوان زیر ساخت سخت افزاری
•          پشتیبانی از استانداردهای OGC
•          معماری سیستم بصورت وب سرویس
•          امکان به اشتراک گذاری داده های مکانی
•          سهولت اضافه کردن سرویسهای جدید بر حسب نیاز
          امکان اتصال برنامه های کاربردی سایر سازمانها و استــــفاده از داده های مکانی و غیر مکانی

 خروجی های نرم افزاری سیستم آرشیو ملی :

زیر سیستم پرتال مکانی سازمان فضایی ایران Geo portal
 ایجاد بستری به منظور به اشتراک گذاری داده های مکانی از نوع رستری (تصاویر ماهواره ای و محصولات آنها) بین جامعه کاربران و همچنین جستجوی و دریافت این داده ها با استفاده از فراداده های استاندارد (19139/
:200319115  ISO/) در درگاه های تحت وب می باشد. 

بخش عمده ای از تعاملات کاربران داخل سازمان و تقریباً کلیه تعاملات کاربران خارج سازمان از طریق پرتال انجام می شود. برای ایجاد آن، از برنامه متن باز قدرتمند مدیریت محتوای Liferay که یکی از کاربردی ترین برنامه های متن باز دنیا بوده  استفاده شده است.

پرتال مکانی سازمان فضایی ایران، برای کلیه کاربران جامعه ژئوانفورماتیک از آدرس اینترنتی .rs.isa.ir قابل دسترس است. به منظور دسترسی به سرویس کاتالوگ فراداده، نمایش اطلاعات و جستجوی داده های موجود، ابتدا در قسمت ورود کاربر اقدام به ثبت نام نموده و با شناسه و رمز عبور خود وارد پرتال مکانی سازمان فضایی ایران شوید.

سایر سرویسهایی که در پرتال مکانی سازمان فضایی ایران وجود داشته و برای استفاده از آنها نیازی به ورود به حساب کاربری پرتال مکانی نیست عبارتند از:

·        سرویسTLE  به منظور بررسی وضعیت ماهواره ها در مدارات مختلف
·        هشدارهای ثبت شده (آتش سوزی)  
·        اخبار (سرویس تولید محتوای خبری)

 زیر سیستم پایش و هشدار مبتنی بر تصاویر ماهواره ای اخذ مستقیم

از آنجایی که سازمان فضایی ایران دارای ایستگاه های اخذ روزانه داده های ماهواره ای NOAA و TERRA بوده و حجم وسیعی از این داده ها در آرشیو سنتی سازمان قرار دارد، لذا پس از تعریف پروژه ایجاد و ساماندهی داده های فضایی، تصمیم گیری شد که سیستم آرشیو ملی داده های فضایی با استفاده از سیستم پایش به منظور پایش بر رویدادهای طبیعی از نوع پوشش گیاهی، برف، پیکره های آبی و محصولات حرارتی و غیره و سیستم هشدار به منظور نظارت و دیدبانی لحظه ای بر محصول وقوع آتش سوزی و هشدار آن به بخش های ذیصلاح به منظور اطلاع رسانی و گزارش دهی به جامعه کاربران از طریق پرتال مکانی مجهز گردد.

به عبارت دیگر، محصولاتی بصورت روزانه از تصاویر ماهواره ای NOAA و ماهواره Terra سنجنده MODIS به ترتیب زیر و با استفاده از الگوریتم های مشخص تهیه می گردد که هریک از طریق یکی از سیستم های مذکور قابل دسترسی و نمایش است:

a.      استخراج محصول"پوشش گیاهی"
b.      استخراج محصول"پیکره‌های آبی"
c.       استخراج محصول"پوشش برف"
d.      استخراج و پایش محصول"دمای سطح زمین"
e.       استخراج و پایش محصول"دمای سطح دریا"
f.        استخراج محصول”پوشش گیاهی اصلاح شده“
g.      استخراج محصول ”پیکسل های داغ یا آتش سوزی“ و هشدار آن در صورت تائید

آتش سوزی از طریق صفحه ای تحت عنوان هشدار های ثبت شده در صفحه اول پرتال مکانی سازمان فضایی ایران و بدون نیاز به ورود کاربر قابل دسترسی است. اما به منظور دستیابی و نمایش سایر محصولات باید از طریق صفحه کاتالوگ فراداده و اطلاعات ورود کاربر انجام شود. 
 
  زیر سیستم آموزش الکترونیک سازمان فضایی ایران 

زیر سیستم آموزش مجازی یا LMS با هدف ایجاد بستری برای آموزش و یادگیری مطالب در حوزه های ژئوانفرماتیک برای کاربران سنجش از دور در کنار بخشهای اصلی سیستم ایجاد و ساماندهی داده های فضایی تعبیه گردید. در این سیستم از برنامه مدیریت آموزشی دانشگاه زوریخ استفاده شده که OLAT نام داشته و کاملا با زبان فارسی سازگار است. از دیگر قابلیتهای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 ·        امکان تالیف دوره های درسی مطابق با استاندارد  SCROM 1.2و CP
·        دارای ابزار مخصوص برای تألیف دوره های درسی
·        امکان تالیف دوره های درسی جدید، با استفاده از محتوای آموزشی از قبل تولید شده
·        امکان تالیف دوره های درسی جدید، بدون الزام به استفاده از اشیاء یادگیری
·        امکان ایجاد شده آزمون، ارزیابی، پرسشنامه و موارد دیگر
·        امکان حفظ و نگهداری نسخه‌های متعدد دوره‌های درسی و اشیاء یادگیری در مخزن آرشیو
·        دارای محیط ویرایشHTML Editor  داخلی

 زیر سیستم آموزش الکترونیک از صفحه اول پرتال مکانی سازمان فضایی ایران در بخش منوهای عمودی تحت عنوان آموزش مجازی قابل دسترس است. پس از ورود به لینک مذکور اقدام به ثبت نام نموده و وارد زیرسیستم آموزش الکترونیک شوید و در دوره های مختلف شرکت نمائید.
 


 
سرویس نیازسنجی جامعه کاربران سنجش از دور

 به منظور فراهم سازی اطلاعات دقیق و بهنگام، برای برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت در حوزه سنجش از دور و به دنبال آن استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود در این بخش، مطالعه، بررسی و ارزیابی نیاز جامعه کاربران به داده های دور سنجی، در قالب فرایند نیاز سنجی امری اجتناب ناپذیر می باشد. بدیهی است به کمک نتایج حاصل از این فرایند، مدیران و برنامه ریزان در عرصه سنجش از دور قادر خواهند بود تا منطبق با نیازهای موجود در کشور، در حوزه های مختلف طراحی و ساخت ماهواره سنجش از دوری به درستی تصمیم گیری نمایند. لذا با توجه به این مهم سرویس نیازسنجی جامعه کاربران سنجش از دور طراحی و راه اندازی شد. این سرویس مخصوص نمایندگان سازمانها و یا نهادهای تولید کننده یا متقاضی داده های مکانی برداری و رستری اعم از نقشه ها و تصاویر ماهواره ای است که با هماهنگی سازمان فضایی اقدام به پر نمودن پرسشنامه های مختلف و آمارگیری به منظور نیازسنجی جامعه ژئوانفرماتیک کشور می باشد.

 


 

معرفی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور

این مرکز با هدف بررسی های زمین شناسی، مخاطرات، اکتشاف و آزمایشگاه مرجع در استان البرز در فروردین ماه سال1386 در دولت نهم آغاز بکار نموده است. از دیگر کارهای این مرکز انجام فعالیت های بین المللی علوم زمین و صدور خدمات فنی- مهندسی، فعالیت های آزمایشگاهی و آنالیزی در خاورمیانه، فعالیت های توسعه ای و تحقیقاتی اکتشافی- تهیه نقشه های زمین شناسی، نانوتکنولوژی، زمین شناسی پزشکی و فرآوری فلزات استراتژیک در کل کشور است.

با هدف راه اندازی بخش تحقیقات و ساخت ابزار دقیق برداشت های ژئوفیزیک هوایی، خدمات و پشتیبانی بالگردها و تجهیزات پروازی و پژوهش و بررسی زمین شناسی کاربردی (زمین شناسی مهندسی، مخاطرات زمین شناختی، زیست محیطی، زمین شناسی شهری و....) در سطح منطقه ای و فرا منطقه ای و ایجاد گروه های کاری زمین ریاضی، تحقیقات زیست محیطی، هیدروژئولوژی، کواترنری، تحقیقات گوهر شناسی و ایجاد گروه GEO DMS  به منظور ارتقاء سطح پایگاه داده علوم زمین و دستیابی به یک پایگاه داده مرجع ایجاد گردیده است.

 فعالیت های آزمایشگاه های علوم زمین مرجع

  با هدف ایجاد یک مرکز آزمایشگاهی مرجع علوم زمین برای اولین بار در کشوربه جهت رسیدن به قطب آنالیزی در منطقه ، جذب سرمایه و کاهش هزینه آنالیز در کشور در فروردین ماه سال 1386 تشکیل و راه اندازی شده است. این بخش  جهت آنالیز و نظارت کیفی و کمی بر روی آنالیز آزمایشگاه های خصوصی مواد معدنی با تجمیع کلیه تجهیزات آزمایشگاهی در یک مکان متمرکز راه اندازی و با تجهیز، طراحی و پیاده سازی بخش های نوین آزمایشگاهی، به پیشرفته ترین دستگاه های آنالیزی، دارای اهمیت استراتژیک در سطح ملی و بین المللی است. در این حوزه می توان به راه اندازی آزمایشگاه های ایزوتوپی (برای اولین بار در کشور جهت دستیابی به آنالیز های ایزوتوپی و رسیدن به دقت های بسیار عالی در حد تشخیص یک ذره در تریلیون (نانو گرم در لیتر) با کاربرد های فراوان در زمینه های زمین شناسی هسته ای، پزشکی و...اشاره نمود. همچنین آزمایشگاه SEM  به منظور آنالیز های کمی و کیفی و تصویر برداری های سطحی و عمقی در حد نانومتر و آزمایشگاه های تخصصی زمین شناسی مانند گوهر شناسی و تعیین سن نیز برای اولین بار در کشور می توان اشاره نمود با تلاش متخصصین مجرب آزمایشگاهی این مرکز توانسته در خرداد ماه سال 1392 گواهی  استاندارد ISO/IEC 17025 را از سازمان ملی استاندارد دریافت نمایداین مجموعه آزمایشگاهی همچنین در سال 1391بعنوان آزمایشگاه معتمد سازمان ملی استاندارد، سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت و درمان معرفی گردیده است .

همچنین با هدف افزایش سطح مناسبات بین المللی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست های دولت خدمتگزار، ارتقاء جایگاه این مرکز و راه اندازی بخش های تخصصی بین المللی مانند پایگاه داده های علوم زمین کشورهای عضو اکو، آمریکای لاتین، آسیای میانه و آفریقا و همچنین راه اندازی بخش های زمین شناسی، اکتشاف و ژئومتیکس بین الملل است. 

تماس با ما:

geoinfo@gsi.ir

 

•        

تاریخ درج : دوشنبه 14 بهمن 1392
تعداد بازديد از اين صفحه : 3139
آخرين تاريخ بازديد :31 مرداد 1397  4:2
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :